IMPERO PADEL - INSTINCT 2020
(8 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Impero Padel - Instinct 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 990,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 365 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Impero Padel |
Description from manufacturer
Instinct is a teardrop-shaped racket with a focus on power, spin, and control. The core consists of soft EVA and the hitting surface of 12K carbon fiber material which provides an incredible feel in the strokes, strong response on rebounds, and a lot of power in the offense. Even the frame is made of carbon fiber, making it extra durable against impacts. However, it is recommended that the player uses the included frame protector. This racket suits the player who wants to be both offensive and still have control over the defense. This racket has a textured surface that facilitates spin during hits and twists during serves. The wrist strap is designed to provide better comfort around the wrist. The grip wrap consists of micro-perforated holes that breathe to prevent hand sweat and provide a stable grip. Strongly recommended for both elite players and amateurs. The racket is designed and developed in Sweden.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Sonny", Man 47 year
Level: amateur
Provides the help I need in defense.
2023-08-25, 12:29
4
"Sonny", Man 29 year
Level: amateur
Nice all-round racket
2024-09-29, 17:22
3
Man 43 year
Level: amateur
-
2025-01-09, 22:48
3
Man 40 year
Level: advanced
-
2024-02-17, 11:16
3
Man 42 year
Level: amateur
-
2024-01-12, 18:34
3
"Andreas", Man 42 year
Level: amateur
-
2024-01-12, 15:37














