DROP SHOT - TAIPAN 2021
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Taipan 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA pro |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Drop Shot Taipan 2021 offers excellent control without compromising power. This padel racket is perfect for intermediate-level players. The 3k carbon fiber material contributes to a soft and comfortable hit feel. The Eva Pro material content provides a balance between sensitivity and responsiveness for all types of shots, along with Cork Grip and Silicone Grip, which increase the racket's stability and control. One of the racket's standout features is the 3D surface, which provides the texture needed to adapt the game's effect to each situation. Design-wise, the racket stands out with its fiberglass details, which contrast nicely with the striking green logo and a pink stripe along the lower part.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 47 year
Level: beginner (have paddle elbow)
-
2025-12-28, 22:55
3
Man 25 year
Level: advanced
-
2024-05-20, 13:27
2
Man 27 year
Level: advanced
-
2022-11-28, 19:32















