DROP SHOT - EXPLORER PRO 3.0 2021
(16 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Explorer Pro 3.0 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | EVA tech |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
The brand new Explorer Pro 3.0, used and recommended by professional Lucas Campagnolo, is now available! The padel racket is ideal for players who seek a varied playing style, making it perfect for combining control and power play, both in offensive and defensive situations. With its teardrop shape, medium balance, and wide sweet spot, it offers outstanding performance. The surface is made of carbon fiber, providing both strength and flexibility as well as a nice touch. The core is made of Eva Tech rubber, offering a pleasant feel and improved control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 16 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 56 year
Level: amateur
---
2025-01-14, 19:39
5
Man 50 year
Level: amateur (have paddle elbow)
.
2024-02-10, 17:39
5
Woman 35 year
Level: amateur
-
2024-03-15, 12:14
4
"Jw", Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-12-29, 22:40
4
"Jw", Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-12-29, 22:35
5
Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-12-05, 20:21














