DROP SHOT - CANYON SOFT 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Drop Shot - Canyon Soft 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.720,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 380 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Drop Shot |
Description from manufacturer
Control, versatility, power and high performance make up the DNA of this new proposal. Inside is the new Drop Shot Canyon Soft padel racket, a model that has a teardrop format, medium-high balance moved towards the middle and upper area of the faces and a prominent sweet spot to banish the margin of error. Polyvalence. A Drop Shot Canyon Soft that has the most avant-garde DS materials and that relies on a frame with Twin Tubular System, a double carbon tubular, faces made of TeXtreme 24K, 24,000 monofilaments per carbon thread, and Curv 360 technology and an inner core of Eva Soft, a low-density rubber, high recovery and energetic output. In addition, this Drop Shot Canyon Soft is committed to the most sophisticated avant-garde and, therefore, in its manufacturing it has 3D Face roughness on the faces, Smart Holes System to enhance the impact zone, Power Beam Heart to increase reactivity when hitting, Ergo Pro Protector to reduce impacts and Cork Cushion Grip or Silicone Grip Channel on the handle. In its design, the Drop Shot Canyon Soft saga shines with its own light. Elegant and sophisticated, white dominates the frame and allows a unique effect with the gold and blue that chromaticize the aesthetics of the faces. And, all, with the visual bonus provided by the iridescent look that allows you to work with the incidence of light to compose different chromaticisms. The Drop Shot Canyon Soft is intended for professional and advanced level players who are looking for a versatile padel racket that, thanks to the work of the inner core, provides extra comfort when hitting and extra power in definition.
Printout from www.racketguide.com















