CORK - SUPREME POWER IV 2025
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cork - Supreme Power IV 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 4 800,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber + 3K carbon fiber + cork |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Extreme Foam |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cork |
Description from manufacturer
Supreme Power IV is developed for experienced players seeking maximum power without losing precision and stability. A racket designed for competitive play and players with a deep understanding of the game's tactical nuances. Equipped with Bio Soft Foam, an environmentally friendly foam that reduces vibrations and increases comfort, as well as Cork Bioshield which provides extra stability and a lower balance point. The new Full Carbon Flex design ensures high performance year-round, while the raw surface makes it easy to add spin and precision to shots. As part of the 2025 collection, Premium Control III features new interchangeable, water-repellent, and antibacterial string technology. An exclusive racket – 100% Portuguese and 100% Cork Padel.
Printout from www.racketguide.com


















