COCO PADEL - RC FIVE 2023
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Coco Padel - RC Five 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 150,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 80% fiberglass + 20% carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft Foam |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Coco Padel |
Description from manufacturer
With a surface in 3K carbon fiber and a balanced construction at 360 g, the RC FIVE delivers powerful response with controlled precision and a refined sweet spot — developed for paddle players who value performance in every detail.
Printout from www.racketguide.com
















