CARTRI - WOLF 2021
(6 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Wolf 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 730,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K + 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
Cartri Wolf is a racket aimed at players seeking control, but at the same time refusing to compromise on speed. A weapon that terrifies opponents!
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 6 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 41 year
Level: amateur
My feeling is it's a good all-round racket.
2024-07-13, 18:21
4
"Martin", Woman 42 year
Level: amateur
Balanced, good feeling
2025-08-19, 06:21
4
Man 42 year
Level: amateur
Good all-around racket.
2025-11-09, 08:00
4
"Denise", Woman 57 year
Level: beginner
Z
2026-01-29, 19:34
4
Man 47 year
Level: amateur
-
2023-03-07, 15:20
5
Man 27 year
Level: advanced
-
2023-01-30, 15:38














