CARTRI - SHIELD MAXIMUM KEVLAR 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Cartri - Shield Maximum Kevlar 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $470.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 6K carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Cartri |
Description from manufacturer
Cartri Shield Maximum Kevlar is a padel racket that provides the perfect mix between total control and power when needed. The racket's composition of different exclusive materials is what gives the racket its versatile properties where the hitting surface offers full control, and the soft EVA Black core in multiple layers provides a good bounce to easily generate speed on the ball. To make SHIELD unique, Cartri has chosen to use a type of rubber over the entire hitting surface of the racket. The rubber gives a soft and delightful feel on the ball while providing extra grip on the ball for more effect.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
5.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
Man 24 year
Level: advanced
-
2023-02-09, 12:24










