BLACK CROWN - PITON ATTACK 16K 2023
(9 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Black Crown - Piton Attack 16K 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $320.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 80% carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 16K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Super Control |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Black Crown |
Description from manufacturer
The Piton Attack 16K is tear-shaped and its surface is rough. This paddle racket is designed to satisfy players who feel comfortable with a plus of hardness in their paddle racket, to gain power in attack blows.
Its sweet spot is very wide, making it easier to hit from all positions.
This paddle racket is equipped with ERGONOMIC HANDGRIP technology so you will notice that its grip is very comfortable.
It is made of super soft Eva rubber, 2TB Eva carbon frame and 1 layer 16k Carbon. This last layer makes the shovel have a dry blow to give power to your blows, very resistant and of great durability.
Its sweet spot is very wide, making it easier to hit from all positions.
This paddle racket is equipped with ERGONOMIC HANDGRIP technology so you will notice that its grip is very comfortable.
It is made of super soft Eva rubber, 2TB Eva carbon frame and 1 layer 16k Carbon. This last layer makes the shovel have a dry blow to give power to your blows, very resistant and of great durability.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 9 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Fran", Man 29 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It helps me a lot in attack but I would like it to be more manageable without harming the attack.
2025-10-29, 23:25
3
"Magnus", Man 44 year
Level: advanced
A bit too soft
2024-04-10, 22:01
4
Man 57 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good
2024-04-07, 16:28
3
Man 48 year
Level: amateur
.
2026-01-28, 21:32
4
Man 51 year
Level: amateur
-
2025-12-20, 16:39
3
Man 38 year
Level: amateur
-
2025-12-14, 01:57















