ARES - SHIELD 2021
(10 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Ares - Shield 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $250.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Ares |
Description from manufacturer
For the intermediate player who prefers low balance and a round shape with maximum control. An easy-to-handle racket that also works well for the beginner.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 10 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"David", Man 40 year
Level: advanced
Just right hardness, good control
2023-11-18, 12:42
5
"David", Man 40 year
Level: elite
Good hardness.
2023-12-25, 21:11
4
Man 40 year
Level: advanced
Good hardness.
2023-11-09, 09:23
3
Man 40 year
Level: elite
-
2023-03-10, 00:00
2
Man 40 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2023-01-26, 13:06
3
Man 40 year
Level: advanced
-
2023-01-26, 13:04
















