ARES - ARROW 2021
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Ares - Arrow 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £170.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Kevlar |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Ares |
Description from manufacturer
Suitable for intermediate and advanced players who prefer an easy-to-handle drop-shaped racket with medium balance. An all-round racket that combines speed with control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Gianni", Man 51 year
Level: amateur
Control
2026-02-15, 10:29
5
"Elin", Woman 33 year
Level: amateur
-
2024-01-12, 23:17
4
Man 31 year
Level: amateur
-
2023-04-05, 10:30
4
Man 31 year
Level: amateur
-
2023-02-17, 07:51
4
Man 44 year
Level: advanced
-
2022-10-05, 00:19
















