ADIDAS - METALBONE CARBON CTRL 3.4 2025
(38 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Adidas - Metalbone Carbon CTRL 3.4 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | $310.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 6K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Eva Soft Performance |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Adidas |
Description from manufacturer
The Metalbone Carbon CTRL 3.4 embraces control with the excellence that Metalbone guarantees. This racquet features two key innovations from the 2025 range: the extended Power Extra Grip handle and the Low Poly polyhedral design in the core and frame. These advancements increase inertia and rigidity, enabling more powerful shots. Control is achieved through a balanced combination of premium materials: Carbon 6K fibre and EVA Soft Performance rubber. The Octagonal Structure, a tubular carbon frame, reduces torsion on impact and enhances shot precision. For players who rely on spin for control, the Spin Blade Decal ensures absolute mastery over spin shots.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 38 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Woman 46 year
Level: advanced
I really like its ball output, it is very versatile, helps with spin, and although it is a control racket, when I hit it, the ball travels a lot.
2025-11-15, 19:00
3
"Filippo", Man 41 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I think I got along quite well, but I believe it was her who gave me epicondylitis.
2026-01-28, 08:52
3
"Ermanno", Man 61 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Do not push
You must always hit the ball in the center, otherwise it won't go over the net.
You must always hit the ball in the center, otherwise it won't go over the net.
2025-11-19, 20:54
4
"Filippo", Man 41 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I found myself quite well, the problem is that I've developed tennis elbow.
2026-01-21, 23:01
2
"Lucas", Man 30 year
Level: amateur
Great touch and maneuverability, but too soft and lacks pace
2026-05-23, 17:38
5
Man 43 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Handy, good sweet spot, good control
2026-05-08, 22:21















