VIDAR OF BÅSTAD - CC PRO 2020
(10 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Vidar of Båstad - CC Pro 2020:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 270,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2020 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K carbon fiber textreme |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA soft 25 |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Vidar of Båstad |
Beskrivning från tillverkare
Vidar Of Båstad CC Pro är i nuläget ett av de bästa droppformade racken på marknaden enligt ett test utfört av Padeljoy.com. Racket har en hårdare kolfiber yta i det svenska kolfibermaterialet 12K Textreme, och en lite mjukare vit EVA 25 kärna, vilket ger ett medelhårt rack med hög kontroll. Tyngdpunkten är medelhög och välbalanserad, CC Pro har även lite rundare kanter för att det ska röra sig snabbare genom luften. Formen och balansen har gjort detta rack känt för att röra sig snabbt och smidigt vilket gör det mycket lämpligt för spelare som gillar att styra spelet framme vid nät. CC Pro lämpar sig för medelspelare och uppåt och används idag av bland annat Axel Holm på Svenska Padel Touren, det är helt klart ett racket att räkna med.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 10 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"David johansson", Man 30 år
Nivå: avancerad
Skönt rack
Saknar spinn
Saknar spinn
2023-11-21, 19:38
4
"Madelene", Kvinna 47 år
Nivå: avancerad
-
2024-09-01, 13:42
4
Man 44 år
Nivå: avancerad
-
2023-07-12, 19:57
4
Man 44 år
Nivå: avancerad
-
2023-03-28, 08:03
4
Man 31 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2023-03-09, 12:11
5
Kvinna 32 år
Nivå: motionär
-
2023-03-06, 06:23
















