STIGA - AXE 2020
(97 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2.140,00 kr. Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2020 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Låg |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber + Kevlar |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber + glasfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | Black EVA Hypersoft |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Stiga |
Beskrivning från tillverkare
AXE padelracket med Carbon Duplex är en innovativ hybrid – ända från kärnan och ut i ytskiktet med 3K kolfibertrådar. Det bästa av två världar möts i detta racket där flera lager styvt kolfiber och elastisk glasfiber bildar en ultimat sweetspot som ger den extra skjuts som krävs i det höga tempot. Ett racket som gör att du får bättre kontroll och kan avgöra bollar när det går riktigt snabbt. AXE har utvecklats i nära samarbete med en av Sveriges främsta padelspelare, Daniel Windahl, för att ta fram en helt ny typ av racket tänkt för dig som har spelat en hel del och vill ta dig till nästa nivå. Daniel var ute efter ett padelracket som var styvare utan att kompromissa med vare sig fart eller kontroll och som framför allt inte tog bort känslan. Så föddes padelracket AXE. Rackets slagtåliga ram Hybrid Flexi Frame består av ett hybridmaterial av kolfiber och kevlar som klarar av tuff användning och ger dig en unik känsla med högre fart och mer stabilitet. AXE är också det första av STIGAs padelracketar med räfflad yta. Den ruggade Ultra Grip-ytan har ett specialdesignat mönster som ger dig ett bättre grepp om bollen så att du får mer spinn och effekt i spelet. Lite mer bett i träffen, helt enkelt. Precis som STIGAs övriga padelracketar kännetecknas AXE av en rund form, låg balans och stilren skandinavisk design.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 97 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 49 år
Nivå: avancerad
Gillar det . Men börjar bli lite trött efter 2 år nu . Ock en av få exemplar med lite högre balans
2024-02-07, 14:54
5
"Jonas", Man 32 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Grymt rack, bra balans mellan kraft och känsla. Gillar dem mjuka kärnan
2024-08-27, 17:23
4
"Ronny", Man 60 år
Nivå: motionär
Bra kontroll och power
2024-06-01, 07:46
3
"Magnus", Man 64 år
Nivå: motionär
För lite spinn
2025-12-25, 16:49
4
Man 71 år
Nivå: motionär
Bra
2023-12-03, 00:40
4
"Henrik", Man 46 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Bra
2023-11-19, 19:43















