SLAZENGER - CHALLENGE NO. 3 BLACK AND GOLD 2022
(5 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Slazenger - Challenge No. 3 BLACK and GOLD 2022:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 500,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 365 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 6K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Slazenger |
Beskrivning från tillverkare
Slazenger Padel Challenge No.3 BLACK/GOLD är ett kraftfullt rundformat racket med en optimerad vikt på 360-370 gram. Modellen har en medelhård kärna, träffytan är 6K kolfiber och med medelbalans för att ge dig kraft och precision i slagen. Modellen vänder sig främst till den duktiga motionären som söker ett riktigt kvalitetsracket. På träffytan finns ett mönster med små pantrar. Denna yta ska hjälpa till att öka greppet i bollen och ge extra skruv i slagen. Challenge No.3 BLACK/GOLD ingår i en serie som Slazenger tagit fram med olika egenskaper och prisbilder för att alla spelare ska hitta just sin modell.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 5 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Xavi", Man 49 år
Nivå: avancerad
Bra kontroll men optimalt utgångsläge om du vill attackera.
2025-08-12, 16:17
4
Man 69 år
Nivå: avancerad
-
2025-11-11, 12:33
4
Man 35 år
Nivå: avancerad
-
2025-02-03, 18:04
4
Man 30 år
Nivå: motionär
-
2023-05-27, 18:30
4
Kvinna 48 år
Nivå: motionär
-
2023-02-02, 18:52















