SIUX - PEGASUS GRAPHENE 1K 2021
(34 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Siux - Pegasus Graphene 1K 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 900,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 18K kolfiber + grafen |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | EVA soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
Beskrivning från tillverkare
Denna Pegasusmodell har en ram tillverkad av dubbel 6K kolfiber och en slagyta av 1K kolfiber och grafen. Detta ger en hårdare yta, idealisk för att attackera vid nät och få kraft i slagen. Dessutom ger det bättre motståndskraft och hållbarhet för att bättra stå emot träffar av bur, glas eller marken. Kärnan av dessa modeller består av 5 lager EVA Soft High Recovery gummi. Det ger exceptionell återhämtning och absorbering vilket lindrar vibrationer i handled och armbågde Dessutom har Pegasus Grafphene 1K teknologin aramid inbyggt i ramen för att minska vibrationer vid slagträff och minimera vibrationer och därmed handleds- och armbågssmärtor. Modellen vänder sig till avancerade spelare. Droppformen och den medelhöga balansen är perfekta för allroundspelaren. Slutligen vill vi också poängtera den släta och skinande ytan för att ge mer bollkontroll.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 34 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
5
"Edo", Man 36 år
Nivå: avancerad
Lätthanterligt, bra sweet spot, mjuk
2025-06-14, 13:10
4
Kvinna 47 år
Nivå: avancerad
För defensivt
2023-09-11, 11:32
4
Man 53 år
Nivå: motionär
Bra
2024-03-17, 11:22
3
"José", Man 41 år
Nivå: motionär
.
2025-11-14, 17:55
3
"alvaro", Man 22 år
Nivå: motionär
-
2026-02-16, 17:15
4
Kvinna 34 år
Nivå: avancerad
-
2026-01-30, 12:35















