SIUX - FENIX PRO 5 BLACK 2025
(26 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 3 670,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 355 - 375 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | 3K Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 24K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA Hard |
| Speltyp | Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Siux |
Beskrivning från tillverkare
Upptäck det nya padelracketet från stjärnspelaren Leo Augsburger. Siux Fenix Pro 5 Black är designat för offensiva spelare som baserar sitt spel på smash och aggressivitet från nätet. Med sin diamantform och höga balans maximerar detta racket kraften i varje slag, vilket gör att du kan dominera luftspelet med kraft. Den är tillverkad med 24K kolfiber i slagytorna, vilket ger en styv och explosiv struktur, perfekt för att generera kraft med lätthet. Dess EVA Hard-gummikärna ger en fast känsla, vilket möjliggör ett skarpt och direkt slag, medan 3K-kolfiberramen förstärker stabiliteten vid varje slag. Den glansiga finishen med 3D-textur förbättrar spinn och känslan av kontroll på tekniska slag. Den har också Dual Pro Grip-systemet och en utbytbar rem, viktiga element för professionell komfort.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 26 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
"Felipe", Man 28 år
Nivå: avancerad
Jag gillar kraften och den hårda kärnan men det är 24k kol så jag kan inte träffa en perfekt droppboll och med diamantformen kan jag inte träffa alla of center-slag inom banan.
2025-11-12, 18:52
4
"Guido", Man 38 år
Nivå: avancerad
Lite litet sweet spot, utmärkt spinn, bra vikt, för långt handtag, kraftfull men jag skulle vilja ha något med lite mer styvhet.
2025-11-12, 22:50
2
"Simon", Man 41 år
Nivå: nybörjare (har padelarmbåge)
Racketen känns så tung och väldigt svår att manövrera. Det gör ont i min armbåge. Men jag gillar den eftersom den är så kraftfull.
2026-01-09, 18:08
4
"Andres", Man 23 år
Nivå: motionär
Ganska offensivt racket med hög balans men lite svårt att hantera.
2026-01-30, 11:29
5
"Mattia", Man 26 år
Nivå: avancerad
Ett offensivt, hårt skär med en bra sötpunkt och lätt
2026-01-29, 16:00
5
Man 21 år
Nivå: avancerad
Kraftfull och exakt, mycket snabb bollutgång, en kanon.
2026-02-16, 02:32















