RS - PRIME CONTROL EDITION 2.0 2022
(79 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £200.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 360 - 370 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber 80% + glasfiber 20% |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K Aluminiserad kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA adaptivt material |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av RS |
Beskrivning från tillverkare
Prime Control 2.0 är en vidareutveckling av föregångaren Prime Control. Det vävda lagret av aluminiserat 3k kolfiber i ytan är vridet 45 grader vilket hjälper vibrationerna som skapas vid bollträff att fördelas jämnare över hela racketen. Kärnan består av EVA-gummi som ger en känsla av katapulteffekt i slagen. Ramen är av kolfiber med invävt japansk lättvikts-glasfiber som ger racketen en något mjukare och mer följsam karaktär. Tillverkad i samma högteknologiska fabrik som Pro Edition Simon Vasquez. Prime Control 2.0 är något mjukare än syskonet i Prime serien, Prime Power 2.0.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 79 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 31 år
Nivå: avancerad
Bra kontroll och skön i det defensiva spelet. Saknar dock lite fart i det
2026-02-23, 10:17
3
"Ernestas", Man 46 år
Nivå: motionär
Ganske bra kontroll, behöver lite mer power
2024-03-16, 09:39
3
Man 44 år
Nivå: motionär
Lite studsigt på bollar med låg/medelfart
2024-01-26, 20:32
4
Man 31 år
Nivå: avancerad
Stor sweetspot och bra kontrol i slagen
2026-02-01, 09:29
5
Kvinna 54 år
Nivå: motionär
Känns bra, har spelat kort tid med den
2024-02-24, 05:20
3
"Stina", Kvinna 58 år
Nivå: motionär
För tungt för mig. Liten sweetspot
2024-04-18, 23:04















