MIDDLEMOON - VOLCANO CARBON 12K 3.0 2021
(5 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Middlemoon - Volcano Carbon 12K 3.0 2021:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 5 770,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 350 - 380 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K + 3K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | EVA Soft |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Middlemoon |
Beskrivning från tillverkare
I Vulcanon hittar du en styv härlig träffbild som är en blandning mellan Eclipse och Atila i sin känsla. Här är det även 2 lager kolfiber yta med 12 k ytterst och 3 k bakomliggande vilket gör att bollrealseasen blir snabbare. Snäppet mer offensiv än Eclipsen och lite större sweetspot än Atila. Ett rack som har sina största styrkor i volleyspel i vårt tycke då den erbjuder en snabb träff och väldigt lite trampolin vilket gör att du lätt kan hitta vinklar i ditt styrspel. Med Vulcanon blir du aldrig stressad utan den är mer en förlängning av dina egna val och oerhört stabil. Kontrollen är mycket hög och det mjukare gummit i kärnan ger dig en skön touch både i mjukare och aggressivare slag. Som alla andra rackets från Middlemoon så är den skonsam mot armbåge och axlar.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 5 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
Man 28 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Jag skulle vilja ha ett längre grepp och lite mer hanterbarhet.
2025-11-05, 21:06
5
Man 35 år
Nivå: avancerad
-
2025-04-19, 18:31
5
"Jonas", Man 55 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
-
2024-08-16, 19:06
5
Man 31 år
Nivå: motionär
-
2023-12-04, 13:23
4
Man 58 år
Nivå: avancerad
-
2022-11-08, 15:02
















