FLO PADEL - PULSE FOCUS 2026
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Flo Padel - Pulse Focus 2026:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 110,00 € Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | UKPA EVA Soft Foam |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Flo Padel |
Beskrivning från tillverkare
The Pulse: FOCUS är konstruerad för tävlande som kräver precision och aggressiv kraft. Till skillnad från vår komfortlinje har detta racket ett sofistikerat 12K kolfiberyttre lager, som ger en fast, mycket responsiv känsla och överlägsen energiöverföring för explosiva slag. Denna kraft tempereras skickligt av den mjuka UKPA EVA-skumkärnan, vilket säkerställer att stöten är bekväm och att träffzonen förblir tillgänglig. Den runda formen och den balanserade 50:50-midbalansen samarbetar för att leverera ett högpresterande vapen som låter dig skärpa ditt fokus, diktera poängen och avsluta dem med övertygelse.
Utskrift från www.racketguide.com















