FLO PADEL - PULSE ECHO 2026
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Flo Padel - Pulse Echo 2026:Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | kr 1 070,00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Hårt |
| Ytskikt - material | 12K Kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | UKPA EVA Soft Foam |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Flo Padel |
Beskrivning från tillverkare
The Pulse: ECHO är designad för spelaren vars attack ekar över planen. Byggd med ett högpresterande yttre lager av 12K kolfiber ger detta racket en fast, styv känsla för maximal kraft och precision vid träff. Styvheten balanseras av den interna UKPA Soft EVA-skumkärnan, som ger viktig vibrationsdämpning och en bekväm känsla, vilket säkerställer en högpresterande upplevelse som förblir förlåtande. Den kraftfulla diamantformen kombineras perfekt med en 50:50 medelbalans, vilket gör ECHO till ett mångsidigt vapen som belönar aggressivt spel samtidigt som det bibehåller tillräcklig kontroll för att utföra defensiva finjusteringar.
Utskrift från www.racketguide.com















