DROP SHOT - ALLEGRA 2021
(9 Omdömen)
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | £150.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2021 |
| Vikt | 360 - 380 g |
| Form | Dropp |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 3K kolfiber + kork |
| Kärna - fasthet | Hård |
| Kärna - material | EVA pro |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen |
| Ej verifierad | Inväntar verifiering av information från Drop Shot |
Beskrivning från tillverkare
Drop Shot Allegra är designad för padelspelare som spelar ett roligt spel och redan behärskar den grundläggande tekniken. Det droppformade racketbladet säkerställer att du träffar bollen snabbt. Både vikten och fallformen gör racketen välbalanserad. Dessutom är racketen utrustad med ett silikongrepp som absorberar vibrationer.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 9 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
3
"Pepe", Man 49 år
Nivå: motionär
Jag vet inte om det är bra eller inte eftersom jag inte har provat andra för att jämföra.
2025-11-13, 11:14
5
"Sorpresa", Man 42 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Inga smärta i armbågen
2025-08-14, 20:23
4
Man 58 år
Nivå: motionär
-
2026-01-11, 10:18
3
Man 50 år
Nivå: motionär
-
2026-01-09, 13:04
4
"Nick", Man 42 år
Nivå: motionär
-
2025-10-29, 22:05
4
"Mathias toksvig", Man 31 år
Nivå: avancerad
-
2025-08-28, 21:57















