BULLPADEL - IONIC POWER 2022
(10 Omdömen)
Jämför priser
Ingen butik i din region säljer det här padelracket.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det beror troligtvis på att det är en gammal årsmodell eller att det är slutsålt i alla butiker.
Det finns racketar med liknande egenskaper!
Här är några padelracketar med väldigt liknande egenskaper som Bullpadel - Ionic Power 2022:Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | $260.00 Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2022 |
| Vikt | 365 - 375 g |
| Form | Diamant |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Ruggad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | Glaphite |
| Kärna - fasthet | Medel |
| Kärna - material | MultiEVA, Adaptia |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Bullpadel |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 12,5 cm |
| Längd racketblad | 26,0 cm |
| Längd totalt | 45,6 cm |
| Bredd racketblad | 26,0 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Mönstrad |
| Antal borrade hål | 66 st |
| Vikt | Medel 369 g |
| Balanspunkt mått | 27,4 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska hög 60 % |
| Fasthet kärna | Ganska hård |
| Manövrerbarhet | Ganska tung |
| Flexibilitet | Medel |
| Mätningen utfördes | 2023-11-18 |
Beskrivning från tillverkare
Bullpadel har plockat fram en ny serie racketar, kallad Nextline, med fokus på framtida talanger inom padel där bl a Javi Leal är en av frontfigurerna. Modellen är inriktad mot offensiva spelare vilket den höga balansen och diamantformen indikerar. Slagytan är tillverkad av GLAPHITE som är en mix av glasfiber och kolfiber vilket är något mjukare än många racketar med samma form. Kärnan är av typen MULTIEVA, vilket är en blandning av material med olika densitet. Det yttre lagret har en högre densitet som verkar vid snabba bollar och ger dem högre kraft, medan det inre lagret med en lägre densitet verkar vid långsammare bollar och förbättrar kontrollen. X-FORCE-systemet stärker rackets konstruktion.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.5(från 10 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 20 år
Nivå: avancerad
Skönt racket, möjligt att det känns lite tungt ibland
2025-09-13, 14:44
5
"Naomi", Kvinna 35 år
Nivå: avancerad
Bra balans, ger kraft och har fortfarande kontroll.
2026-03-12, 16:15
4
"Andreas Carlsson", Man 35 år
Nivå: avancerad
Mycket bra men tveksam hållbarhet.
2024-01-27, 13:41
4
Man 36 år
Nivå: motionär
-
2025-11-14, 15:50
4
Man 31 år
Nivå: motionär
-
2025-08-31, 08:33
5
Man 47 år
Nivå: avancerad
-
2025-08-23, 22:01















