ADIDAS - METALBONE SUPERLIGHT 2026
(2 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
RACKETPROFIL FRÅN RACKET VALIDATOR
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 1 630,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2026 |
| Vikt | 345 - 360 g |
| Form | Diamant - Oversized |
| Balanspunkt | Hög |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Slät |
| Ytskikt - fasthet | Mjukt |
| Ytskikt - material | Glasfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | Eva Soft Performance |
| Speltyp | Motionär |
| Målgrupp | Vuxen, Junior |
| Verifierad | Information verifierad av Adidas |
| Information från Racket Validator | |
|
Racketguides egna mätningar för enklare och bättre jämförelser av padelracketar!
Ofta har tillverkarna egna definitioner av balanspunkt, hårdhet etc. vilket gör det svårt att jämföra olika padelracketar med varandra. Därför gör vi på Racketguide egna mätningar av racketar vi erhåller från tillverkarna. Vi använder en avancerad maskin som kan mäta allt från balanspunkt till hårdhet.
|
|
| Längd grepp | 11,0 cm |
| Längd racketblad | 24,5 cm |
| Längd totalt | 45,5 cm |
| Bredd racketblad | 26,3 cm |
| Tjocklek racketblad | 3,8 cm |
| Racketytskikt typ | Slät |
| Antal borrade hål | 53 st |
| Vikt | Låg 321 g |
| Balanspunkt mått | 27,0 cm från botten |
| Balanspunkt | Ganska hög 59 % |
| Fasthet kärna | Medel |
| Manövrerbarhet | Ganska lätt |
| Flexibilitet | Ganska hög |
| Mätningen utfördes | 2026-01-25 |
Beskrivning från tillverkare
Upptäck hur enkelt padel kan vara med adidas Metalbone Superlight 2026. Dess lätta konstruktion, med en oktagonal struktur och strukturella förstärkningar, kombinerar styvhet och stabilitet, minskar vridning och gör varje slag mer exakt. Den diamanta översizeformen erbjuder högre balans och en större träffyta, vilket ökar kraften i offensiva slag och gör kontrollen enklare genom hela duellen. Soft Performance EVA och glasfiber ger en bekväm känsla och ett konsekvent bollutslag, medan Smart Holes Curve-designen hjälper till att generera mer skruv på varje slag. Denna lätta och balanserade racket möjliggör snabbare, smidigare rörelser och hjälper nybörjare att förbättra sitt spel och få självförtroende från första poängen. Och i år, som en viktig nyhet, lägger vi till ett justerbart repband till våra racketar för bättre grepp om handleden.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
4.0(från 2 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Man 36 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
-
2026-02-22, 13:59
4
Man 55 år
Nivå: motionär
-
2026-02-14, 22:33



