ADIDAS - METALBONE CARBON CTRL 3.4 2025
(38 Omdömen)
Jämför priser
Klicka på en butik för att gå vidare
Specifikationer
| Information från tillverkaren | |
|---|---|
| Rek. pris | 2 830,00 kr Rekommenderat pris från tillverkaren Priset är en rekommendation från tillverkaren och stämmer därför troligtvis inte med alla marknaders priser |
| Lanseringsår | 2025 |
| Vikt | 360 - 375 g |
| Form | Rund |
| Balanspunkt | Medel |
| Ramprofil | 38 mm |
| Ram - material | Kolfiber |
| Ytskikt - typ | Mönstrad |
| Ytskikt - fasthet | Medel |
| Ytskikt - material | 6K kolfiber |
| Kärna - fasthet | Mjuk |
| Kärna - material | Eva Soft Performance |
| Speltyp | Motionär, Tävling |
| Målgrupp | Vuxen |
| Verifierad | Information verifierad av Adidas |
Beskrivning från tillverkare
Metalbone Carbon CTRL 3.4 ger dig kontroll med den excellens som Metalbone garanterar. Denna racket innehåller två viktiga innovationer från 2025-serien: det förlängda Power Extra Grip-handtaget och Low Poly-polyhedral design i kärnan och ramen. Dessa framsteg ökar massa och styvhet, vilket möjliggör kraftfullare slag. Kontroll uppnås genom en balanserad kombination av förstklassiga material: Carbon 6K-fiber och EVA Soft Performance-gummi. Den åttkantiga strukturen, en tubulär kolfiberram, minskar vridning vid påverkan och förbättrar slagprecisionen. För spelare som förlitar sig på spinn för kontroll säkerställer Spin Blade Decal absolut behärskning över spinnslag.
Utskrift från www.racketguide.com
Omdömen
3.5(från 38 Omdömen)
Vissa omdömen kan ha översatts till ditt valda språk
4
Kvinna 46 år
Nivå: avancerad
Jag gillar verkligen dess bollhantering, den är mycket mångsidig, hjälper med effekterna och även om det är en kontrollracket, går bollen snabbt när jag slår den.
2025-11-15, 19:00
3
"Filippo", Man 41 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Jag tror att jag hade det ganska bra, men jag tror att det var hon som gav mig tennisarmbåge.
2026-01-28, 08:52
3
"Ermanno", Man 61 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Tryck inte
Du måste alltid träffa bollen i mitten, annars går den inte över nätet
Du måste alltid träffa bollen i mitten, annars går den inte över nätet
2025-11-19, 20:54
4
"Filippo", Man 41 år
Nivå: avancerad (har padelarmbåge)
Jag har haft det ganska bra, problemet är att jag fått epikondylit.
2026-01-21, 23:01
2
"Lucas", Man 30 år
Nivå: motionär
Utmärkt känsla och manövrerbarhet, men för mjuk och saknar fart.
2026-05-23, 17:38
5
Man 43 år
Nivå: motionär (har padelarmbåge)
Lätthanterlig, bra sweetspot, bra kontroll
2026-05-08, 22:21















