VOLT - 800 2022
(7 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.190,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Volt 800 is a top-quality round padel racket for advanced and professional padel players with extra demands on medium-high weight balance. Volt 800 is updated with Volt's dynamic hole system, which is the result of extensive testing conducted for each individual racket model in 2022. These have been evaluated and approved by all of Volt's WPT players. The system is applied to find the very best aerodynamics in each racket. Compared to previous years' models, the dynamic hole system reduces air resistance during fast smashes/strokes and allows you to have increased speed on your hits/movement while the racket maintains overall balance through the stroke.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 7 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Rodrigo prieto", Man 41 year
Level: amateur
Lightweight, good control, but can still lose power because it weighs little.
2023-09-25, 17:09
4
"Micke", Man 55 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-12-17, 10:40
5
Man 43 year
Level: amateur
-
2022-11-23, 22:45
4
Man 43 year
Level: beginner
-
2022-11-21, 23:06
4
Man 43 year
Level: amateur
-
2022-11-21, 22:59
4
Man 43 year
Level: amateur
-
2022-11-21, 01:12















