VOLT - 700 2022
(8 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 270,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black Eva |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Volt |
Description from manufacturer
Genuine power in your hands with Volt's 700 racket - edition 2022. Volt 700 - edition 2022 is a top-quality padel racket for the experienced padel player who wants a racket with high balance. The racket's sweet spot is positioned slightly higher, just above the racket head's center, to provide extra speed and precision. Volt 700 is updated with Volt's dynamic hole system, which is the result of extensive tests conducted for each individual racket model in 2022. These are evaluated and approved by all of Volt's WPT players. The system is applied to find the very best aerodynamics in each racket. Compared to previous year models, the dynamic hole system reduces air resistance during fast smashes/shots and allows you to have increased shot/movement speed while the racket maintains overall balance throughout the shot.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 8 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"…", Man 65 year
Level: advanced (have paddle elbow)
…
2023-11-10, 11:04
5
Man 42 year
Level: amateur
-
2024-10-18, 23:34
4
Man 52 year
Level: advanced
-
2024-06-05, 21:52
5
Man 41 year
Level: advanced
-
2023-11-16, 23:13
5
Man 41 year
Level: advanced
-
2023-10-06, 21:06
5
Man 41 year
Level: advanced
-
2023-08-05, 00:00















