VIBOR-A - YARARA XTREME 3K 2024
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Vibor-A - Yarara Xtreme 3K 2024:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 960,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Fiberglass |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA medium |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Vibor-A |
Description from manufacturer
The Yarara Xtreme 3K 2024 is a paddle from the renowned Xtreme series, which maintains the distinctive bridge design of the Tenth Anniversary paddles. This paddle offers a refined structure with a hybrid design, merging the best of two styles. Its striking golden tone will not only make you stand out in the game but also give you an air of dominance.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 30 year
Level: amateur
A
2026-01-04, 11:46
1
"Pietro", Man 28 year
Level: advanced
-
2025-12-15, 13:45
4
Man 24 year
Level: advanced
-
2025-11-13, 12:32
4
"Michelle", Woman 55 year
Level: amateur
-
2025-08-15, 14:04
















