TRETORN - CHAMPION STRIKE 2023
(14 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 280,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 355 - 365 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA FLEX |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Tretorn |
Description from manufacturer
Discover CHAMPION STRIKE - The perfect racket for the offensive player! With an exceptional combination of technology and materials, this racket gives you the power to dominate, and the control to deliver precision shots. Let's look into the impressive features that CHAMPION STRIKE has to offer. CHAMPION STRIKE features a Japanese 12K carbon fiber layer that not only provides impressive power in your offensive shots but also a deep and energetic response. This gives you the ability to take control of the game and leave your mark on every point. Together with the EVA FLEX core, you get an outstanding mix of feel and touch in the game. Every shot feels precise and responsive, enabling you to play with small margins to maintain control over the game. Perfect for players with an exceptional abillity to control the ball. The racket is also equipped with a DUAL-hole pattern that optimizes the racket's contact points, enhancing the ability for controlled shots even when hitting outside the racket's sweetspot. The result? Constant power and precision that allow you to decide the pace of the game. Additionally, you can maximize your spin with our multi-directional 3D decal to surprise your opponents with variation in your game. CHAMPION STRIKE gives you the opportunity to be versatile and adapt your style to every situation.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 14 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Martin", Man 51 year
Level: advanced
Losing a bit of feel... Good offensively. Less feel than what I've usually played with = Adidas metalbone
2025-12-07, 14:21
4
"Oscar", Man 37 year
Level: advanced
Very good all-round but nothing that goes out of the ordinary
2024-09-28, 18:50
3
Man 20 year
Level: amateur
-
2025-11-28, 21:36
4
Man 59 year
Level: amateur
-
2026-01-05, 18:01
4
Man 57 year
Level: amateur
-
2025-11-17, 20:47
3
Man 51 year
Level: amateur
-
2025-10-26, 14:51















