STARVIE - RAPTOR EVOLUTION 2022
(43 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 320,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 385 g |
| Form | Round |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | Soft V30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from StarVie |
Description from manufacturer
This racket is made of carbon 3K and the new material Carbon Colours 3K in red. Despite the racket being of soft rubber V30, it is hardened thanks to the texture on the face (Full Plane Effect), as well as from the two layers of carbon. This composition lends itself to the highest demands of the game, offering the best elasticity, durability and comfort in each shot. Carbon Colours 3K. The racket head is made of red carbon 3K. It offers high resistance to meet the demands of play. The roughness of the plane surface (Full Plane Effect) helps players achieve greater precision in the effect of each stroke. StarVie works this roughness directly from the mould. Star Balance system in the racket throat, giving it a perfect weight balance and stability. Two layers of carbon on the core: Carbon Colours 3K + Carbon 3K. Soft density rubber V30, though hardened by the use of the two layers of carbon which give it the excellent control and power.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 43 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Leo", Man 37 year
Level: amateur
Good smash Power, less control , dont like the sweetspot,
2025-08-14, 07:09
3
"Noemi", Woman 53 year
Level: advanced (have paddle elbow)
It's soft, but it weighs.
2025-12-07, 14:12
4
"Mrt", Man 34 year
Level: advanced
Good feeling
2024-03-13, 19:56
3
Man 35 year
Level: amateur
Ok
2025-11-27, 00:29
4
Man 48 year
Level: advanced
M
2024-04-26, 16:34
3
"matias", Man 22 year
Level: advanced
-
2025-06-15, 04:19
















