SLAZENGER - CHALLENGE NO. 1 GOLD 2022
(11 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Slazenger - Challenge No. 1 GOLD 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 000,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Slazenger |
Description from manufacturer
Slazenger Padel Challenge No.1 GOLD is a powerful teardrop-shaped racket with an optimized weight of 360-370 grams. The model has a medium-hard core, the hitting surface is 12K carbon fiber, and with a medium balance to give you power and precision in your shots. The model is primarily aimed at advanced amateurs or competitive players looking for a truly high-quality racket. On the hitting surface, there is a pattern with small panthers. This surface is intended to help increase grip on the ball and provide extra spin in the shots. Challenge No.1 GOLD is the first model in a series that Slazenger has developed with different features and price points so that every player can find their specific model.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 11 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 41 year
Level: advanced
All-round. Very forgiving.
2023-11-29, 16:39
3
Woman 64 year
Level: amateur (have paddle elbow)
A bit too heavy
2024-05-05, 20:34
3
"MB", Man 44 year
Level: amateur
not too grippy
2026-04-13, 15:40
5
Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
-
2026-02-05, 19:59
3
Man 40 year
Level: amateur
-
2025-12-08, 22:04
3
"Test", Man 48 year
Level: amateur (have paddle elbow)
-
2023-09-02, 11:08















