SIUX - TRILOGY GO 5 2025
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Trilogy Go 5 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 570,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Hybrid - carbon fiber and fiberglass |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Alumesh - aluminized carbon fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
If you are an intermediate-level player looking for a comfortable, manageable, and precise padel racket, the new Siux Trilogy Go 5 is for you. Its round shape and low balance favor absolute control, making it the perfect racket for those who want to improve their technique and take control of each point from the back of the court. Its faces are made from 3K Alumesh fiber, a flexible material that provides excellent ball output with little effort. The hybrid frame (50% carbon and 50% fiberglass) balances strength and manageability. Its soft EVA rubber core offers a soft touch, ideal for minimizing vibrations and providing a great feeling of comfort with each impact. All this is complemented with a glossy finish that enhances its modern design.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 35 year
Level: amateur
Well made, wide sweet spot. In hindsight, after about 6 months of use, I would have preferred a rough surface instead of a smooth one.
2025-11-15, 21:39
4
"Mario", Man 38 year
Level: amateur
-
2026-02-01, 19:38




















