SIUX - PLATINIUM REVOLUTION 2021
(5 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Siux - Platinium Revolution 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 370,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 24K carbon fiber silver |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 24K carbon fiber silver |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Siux |
Description from manufacturer
Platinum Revolution is the new model in the Platinum series. It retains the same characteristics as its predecessors but with improvements regarding power and control. The hitting surface consists of 24K carbon fiber of the silver type to provide incredible stiffness and great power. Just like the other models in the series, this racket also features the so-called Revolution system, a double carbon fiber surface that improves stability and power in every shot. Additionally, the Shockout anti-vibration system is included to eliminate vibrations upon ball impact.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 5 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
Man 71 year
Level: amateur
Soft, must put a proper pace on the racket to get power. Easy to miss outside the sweet spot.
2026-02-07, 10:28
4
Man 48 year
Level: amateur
-
2026-02-14, 13:53
3
Woman 44 year
Level: beginner
-
2025-11-15, 17:08
3
"Mateo", Man 24 year
Level: advanced
-
2025-11-13, 17:47
3
Man 33 year
Level: advanced
-
2024-03-28, 20:37















