SIDE SPIN - SILVER PRO 2022
(1 review)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.280,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 350 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + metal |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA medium |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Side Spin |
Description from manufacturer
The Silver pro 3K is a padel racket from Side Spin’s new 2022 collection made for players looking for a high level of play. With its diamond shape, the sweet spot is higher than a teardrop-shaped blade (Silver). That is why, together with the 3K carbon, this is the racket with the most power of the Silver series. We innovate with metal technology, which are metal sheets around the frame, this technology allows us to give the frame greater rigidity. The Silver pro has a black medium Eva which means that the ball is in contact with the surface for an extra time, reaching a very high level of control without losing power. Features sandy finish, that gives an extra grip.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Cristian", Man 54 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good speed
2024-05-04, 23:37















