SANE - IMPRONTA 5.3 MAX PRO COMPACT 2021
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Sane - Impronta 5.3 Max Pro Compact 2021:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 290,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2021 |
| Weight | 355 - 370 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 8K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA soft 30 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Sane |
Description from manufacturer
Impronta Max Pro Compact is a slightly harder racket for those who like to kick the ball out of the cage. Here, a lot of focus has been placed on power by combining an 8K surface with the slightly harder EV30 core.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 53 year
Level: amateur
-
2023-07-21, 14:07















