SALMING - HERO S5 2022
(3 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 180,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 355 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Feel |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Salming |
Description from manufacturer
Salming Hero S5 is a round, low-balanced racket with an extra-large sweet spot. With great playing characteristics and feel, the S5 is a perfect choice for the new player or the more advanced one looking for maximum control in all situations on the court. Equipped with EVA FEEL and 3K for a soft, pleasant feel on ball contact and maximum control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Trygve", Man 53 year
Level: amateur
Nice sweetspot
2024-02-24, 08:27
5
"Ts", Man 53 year
Level: advanced
A bit soft
2024-02-05, 19:39
4
"Clara Persson", Woman 23 year
Level: advanced
-
2023-11-22, 13:54















