ROYAL PADEL - R CONTROL 2025
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Royal Padel - R Control 2025:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 730,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2025 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond - Oversized |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 3K Carbon Fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | GlassComp Control - fiberglass composite |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA Mid HARD |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Royal Padel |
Description from manufacturer
We present one of the great novelties of the Royal Padel 2025 collection. The new model R Control 2025 has been developed to become POLIVALENCE in its purest form. It features the fast recovery EVA MID HARD rubber combined with Royal's new innovation, GlassComp Control. This material is more resistant and above all more flexible than its predecessors, which means EXTRA comfort and exceptional control in the racket. We complete the composition of the R Control 2025 by reinforcing its frame and core with 3K Carbon and a rough finish to help you give more spin to your shots. The big change is found in its shape, we have designed the new Diamond Oversize frame to increase the sweet spot of the racquet and give the R Control 2025 an incredible versatility and ease of play. Finished in relief to facilitate the effects and improve the point of impact. So, if you are looking for a comfortable racquet that performs well in both defense and offense, the R Control 2025 is your ideal racquet! For this season, we manufacture this racket in a range of weights between 360 and 380 grams. Remember that at Royal Padel we weigh all our rackets one by one so that you can select the most suitable weight for you.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Alain", Man 37 year
Level: advanced (have paddle elbow)
I like the feel, it's good for my elbow, but I would like the surface to be sandy and rough for the effects.
2025-11-17, 14:41
3
Man 18 year
Level: elite
Medium feel, but it lacks power, with excellent weight distribution.
2025-11-13, 00:55
4
Man 22 year
Level: amateur
-
2025-11-16, 02:00
















