PALLAP - CONTROL VELOCITY TEAM LIGHT 01 2024
Specifications
RACKET PROFILE FROM RACKET VALIDATOR
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 100,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2024 |
| Weight | 340 - 350 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | X LITE Pro Fiber - Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | ZETATEK 28 |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult, Junior |
| Verified | Information verified by Pallap |
| Information from Racket Validator | |
|
Racketguide's own measurements for easier and better comparisons of padel rackets!
Manufacturers often have their own definitions of balance point, hardness, etc., which makes it difficult to compare different padel rackets with each other. Therefore, at Racketguide, we conduct our own measurements of the rackets we receive from the manufacturers. We use an advanced machine that can measure everything from balance point to hardness.
|
|
| Length grip | 12,0 cm |
| Length of the racket blade | 25,0 cm |
| Total length | 46,1 cm |
| Width racket blade | 26,2 cm |
| Thickness of the racket blade | 3,8 cm |
| Racket surface type | Textured |
| Number of drilled holes | 60 st |
| Weight | Low 346 g |
| Balance point measurement | 25,8 cm from the bottom |
| Balance point | Medium 56 % |
| Firmness core | Medium |
| Maneuverability | Medium |
| Flexibility | Quite high |
| The measurement was performed | 2025-10-07 |
Description from manufacturer
Agility Is Key. For beginners or intermediate players who want to develop further, we created this super-light, perfectly balanced racket. The large sweet spot and the soft EVA foam guarantee a sensitive feel for a super natural playing feeling with maximum precision and control. For enhanced stability we integrated a carbon frame. The unique SPINDRIVER 3D texture induces added ball control and spin.
Printout from www.racketguide.com



