OUR PADEL STORY - CHAPTER TWO 2019
(3 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Our Padel Story - Chapter Two 2019:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | £120.00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2019 |
| Weight | 360 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber + Kevlar |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Amateur |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Our Padel Story |
Description from manufacturer
A Swedish-developed padel racket and a further development of the bestseller Chapter One. The new material properties provide higher precision and performance. The drop shape and the stiffer core are suitable for the player who is ready to take the next step towards the top of padel. The frame of the padel racket consists of 100% carbon and has a Kevlar-reinforced top frame profile for increased bending and torsional stiffness during smashes. The core is made of a stiffly adapted composition of EVA polymer and fiberglass. The surface structure of the racket consists of a composite with three layers, innermost fiberglass, middle carbon, and the outermost layer of woven 3K carbon fiber. The padel racket has a sleek matte finish and a curved hole profile for maximum ball feel on every contact. The padel racket is delivered with a wrist strap for a secure grip in all playing conditions.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
2.0(from 3 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Louise", Woman 44 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Nice beginner racket
2023-12-10, 20:41
1
Man 31 year
Level: amateur
-
2023-01-18, 09:22
2
Man 50 year
Level: amateur
-
2022-11-11, 17:05










