NOX - PRO 5.2 LIMITED EDITION 2022
(4 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Pro 5.2 Limited Edition 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 150,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | 30% fiberglass + 70% carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Nox Pro 5.2 Limited Edition is an excellent padel racket for this price range. The racket has an advanced construction with both carbon fiber and fiberglass in the frame for optimal durability. Fiberglass is used on the hitting surface to achieve a softer ball hit, making the racket gentler on the arm while also providing a larger sweet spot. This racket is designed with a round shape that promotes excellent control. The shape offers forgiving properties, meaning even hits near the frame can provide a good feel. With its light top balance, the racket is easy to maneuver and provides good control during shots. The racket also has vibration dampening to ensure a smooth ball hit and reduce the risk of injury.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 4 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Ola", Man 48 year
Level: amateur
Would like to be able to press more
2025-10-27, 21:49
2
"Nn", Man 67 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Get a bad hit
2025-11-04, 08:00
3
"Ros-Marie", Woman 67 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Ok
2025-12-02, 17:14
3
Woman 31 year
Level: beginner
-
2025-11-20, 09:49















