NOX - NERBO WPT 2022
(17 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 350,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA Multilayered |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The NERBO WPT 2022 retains all the character of its predecessor: powerful, solid and fast. With its new Multilayered Black Eva core, an evolution of the Multilayered Core that, together with the 18K carbon faces, allows an optimal distribution of the energy generated in hitting both low speed and power strokes, thus improving the performance in the game. In the NERBO WPT 2022 we've spoiled you with the smallest of details: rough surfaces to maximize effects, lateral anti-vibrators built into the racket structure and a careful core design. It includes the new Smartstrap® replaceable safety strap system. It improves the hygiene and safety of your racket by easily replacing the strap without losing the guarantee as it isn´t necessary to tamper with the bottom cap.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 17 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Rebo", Man 36 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Awesome control and power large sweet spot
2024-04-22, 07:08
4
"rebo", Man 36 year
Level: amateur
awesome racket
2024-04-26, 04:13
5
"Reboar Rostam", Man 35 year
Level: amateur
5/5
2023-10-05, 21:22
3
Man 31 year
Level: advanced
-
2025-11-16, 18:37
4
Man 46 year
Level: advanced
-
2025-11-16, 08:19
5
"Alfab", Man 50 year
Level: amateur
-
2025-11-02, 00:18















