NOX - ML10 PRO CUP LUXURY BY MIGUEL LAMPERTI 2023
(87 Reviews)
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 470,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 3K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
The ML10 PRO CUP LUXURY 2023 is a tribute to one of the most iconic padel rackets in Padel history: Miguel Lamperti's ML10 PRO CUP. At the express request of the player, in its 2023 version the feel of the racket is slightly stiffened thanks to the 3K Carbon.This padel racket includes the pioneering Smartstrap® replaceable safety cord system.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 87 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Jonathan", Man 42 year
Level: amateur
Excellent paddle for an advanced amateur but it lacks some power; however, it has excellent control and defense.
2025-10-30, 14:32
3
"Leman 76", Man 49 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good racket that often forgives... for the moment suitable for my level Amateur/advanced amateur
2025-11-22, 00:20
3
"Oscar", Man 42 year
Level: amateur (have paddle elbow)
I hit the ball well from the back, but I want more elbow protection and a bit more punch on top.
2025-11-11, 00:52
4
"Juan", Man 49 year
Level: amateur
Very good sweet spot. Very nice to play with. It gets out of control sometimes, especially when it's hot.
2025-01-31, 19:15
5
"Pernilla", Woman 55 year
Level: advanced (have paddle elbow)
Super satisfied with the weight and hitting surface. Like that it has a sanded surface.
2024-09-02, 15:47
2
"Marco", Man 45 year
Level: amateur
Short handle a bit hard and control a bit difficult
2025-11-26, 23:01















