NOX - ENERGY PRO BLACK YELLOW 2023
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - Energy Pro Black Yellow 2023:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 150,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Round |
| Balance point | Low |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon & fiberglass |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Soft |
| Surface layer - material | 3K Fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Beginner, Exerciser |
| Target group | Junior |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Nox Energy Pro is a really nice padel racket in this price segment. A luxurious padel racket with carbon fiber combined with fiberglass in the frame for maximum durability without making it too stiff. In the hitting surface, fiberglass has been chosen to provide a softer and more comfortable ball strike, which also makes it more arm-friendly and contributes to a larger sweet spot. Beginners or regular recreational players also get more help with speed in offense as the softer material helps the player with response off the racket.
The slightly softer core HR3 is a luxurious core that has been used in Nox's popular padel racket ML 10 Pro Cup.
This padel racket has a round shape which provides really good access to control. The round shape makes it more forgiving so that even hits a little further out towards the frame give a good feel. The light top balance makes it easy to maneuver and also contributes to good control in strokes.
The padel racket is recommended for beginners and recreational players who are looking for a forgiving padel racket with good access to control and precision. The forgiving sweet spot and the softer hitting surface also make this a perfect choice for the slightly better padel player who is looking for an arm-friendly padel racket.
The slightly softer core HR3 is a luxurious core that has been used in Nox's popular padel racket ML 10 Pro Cup.
This padel racket has a round shape which provides really good access to control. The round shape makes it more forgiving so that even hits a little further out towards the frame give a good feel. The light top balance makes it easy to maneuver and also contributes to good control in strokes.
The padel racket is recommended for beginners and recreational players who are looking for a forgiving padel racket with good access to control and precision. The forgiving sweet spot and the softer hitting surface also make this a perfect choice for the slightly better padel player who is looking for an arm-friendly padel racket.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.5(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
Man 47 year
Level: advanced
-
2025-01-06, 12:48
3
Man 50 year
Level: amateur
-
2024-07-28, 22:09






