NOX - AT10 LUXURY GENIUS ARENA 2023
(96 Reviews)
Compare prices
Click on a store to continue
Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 2.390,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2023 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
Developed along with Agustin Tapia here is the new AT10 Luxury Genius Arena 2023. Sharing with its predecessor the 12K Carbon faces and the classic NOX HR3 rubber all in a new deep green cosmetic. It includes the new Smartstrap® replaceable safety cord system, now evolved into a compact piece for greater durability and safety.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 96 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Sergio", Man 32 year
Level: beginner
I would like her to be more aggressive when finishing close to the net, but she handles herself very well at the back of the court and has a good ball release. I notice that I can't smash as powerfully as I would like to.
2025-11-01, 21:38
4
"Damian", Man 33 year
Level: amateur
It has a very wide sweet spot, a medium touch, good balance and maneuverability, and good ball output. In terms of power, the racket falls short and the medium hardness does not help with this.
2025-08-17, 19:39
4
"Xavi", Man 34 year
Level: advanced
A very comfortable and manageable racket but with too much ball output and little help in attack and fast rhythms.
2026-01-05, 01:09
4
Man 46 year
Level: advanced
Satisfied with the overhead game. A bit difficult with control at the net, for example with drop shots.
2023-08-29, 14:36
5
Man 30 year
Level: advanced
Very good balance, lovely feel on impact but wish for a slightly harder core
2024-01-27, 17:45
3
"Martin", Man 33 year
Level: beginner
Pretty good for beginners to low intermediate. Soft touch.
2024-06-06, 11:49
















