NOX - AT10 LUXURY GENIUS AGUSTIN TAPIA 2020
(74 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Nox - AT10 Luxury Genius Agustin Tapia 2020:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | kr 3 020,00 Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2020 |
| Weight | 360 - 375 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA HR3 |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Nox |
Description from manufacturer
This is the 2020 model of AT 10 Gold. New with this model is the choice to use the more luxurious carbon fiber material Carbon 12K. This means that the surface layers consist of a carbon fiber with 12,000 carbon fiber threads per cm², compared to the industry standard of 3K. The more threads, the faster and more responsive the carbon fiber is, capturing and recoiling the ball. This padel racket has a round shape which makes it very forgiving, so even ball hits further out towards the frame offer good speed/control and hitting feeling. The racket has an even balance which provides a wonderful combination of speed and control.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.5(from 74 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
5
"Alwin", Man 16 year
Level: advanced
Even though I play offensively, I like a racket with a large sweet spot.
2023-12-13, 16:28
4
"Andreas Haglund", Man 45 year
Level: amateur
Feels good but would like a bit more feel/softer racket.
2024-01-21, 19:53
5
"Andreas", Man 51 year
Level: advanced
Feels like good control
2024-02-23, 15:07
4
Man 30 year
Level: amateur
Good all-round racket
2025-10-30, 21:45
4
Man 30 year
Level: amateur
Good all-round racket
2025-10-30, 21:42
5
"Pasquale", Man 60 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good racket
2026-02-16, 23:23















