MAGNUS PADEL - THOR 2022
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Magnus Padel - Thor 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 3 000,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 360 - 385 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Smooth |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | 12K Carbon Fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Magnus Padel |
Description from manufacturer
A slightly stiffer racket but with a medium balance, which gives you very good control despite the slightly harder surface, the racket also feels lighter than it is, and that is valuable at the net. Teardrop-shaped, making the vibora and bandeja very reliable but still with good speed. If you like to hit shots and work with the ball, you will probably like this racket. Suitable for a wide range of players from intermediate women to elite male players, everyone can benefit from this racket.
Printout from www.racketguide.com















