KUIKMA - LUCIA SAINZ PR 990 HYBRID SOFT 2022
(50 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Kuikma - LUCIA SAINZ PR 990 HYBRID SOFT 2022:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 100,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2022 |
| Weight | 362 g |
| Form | Teardrop |
| Balance point | Medium |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber + fiberglass |
| Core - firmness | Soft |
| Core - material | EVA Soft |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Kuikma |
Description from manufacturer
The racket LUCÍA SAINZ PR 990 Hybrid Soft is the model used by world player Lucía Sainz. As the name reveals, it is a teardrop-shaped racket with a soft core that suits the versatile player. Kuikma rackets are sold at Decathlon. The Kuikma PR990 has been approved by Horacio Alvarez Clementi. With the help of his expertise (former world No. 1 and international coach), Horacio has assisted them with several product tests.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 50 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"Marcos", Man 25 year
Level: advanced
I like that it's soft for feeling the ball and doesn't strain my elbow. I can't hit it very hard but I make up for it with my precision and control game.
2025-11-12, 19:08
4
"Claudia", Woman 32 year
Level: amateur
I really like the shovel but I feel like I'm missing something and I don't know what it is.
2025-11-12, 22:56
4
"David", Man 43 year
Level: amateur
It's a good paddle for defense, but I lack hitting power in attack.
2025-12-16, 07:02
4
"Marco", Man 60 year
Level: amateur (have paddle elbow)
Good sweet point, well-balanced, perhaps a bit heavy.
2025-12-22, 22:04
4
"Henk", Man 33 year
Level: amateur
Great all round racket for a low price
2025-06-19, 18:21
4
"Mikael", Woman 63 year
Level: advanced
Large sweet spot and gentle on the arm.
2024-06-06, 17:32















