KOMBAT - ETNA 2.5 2026
(2 Reviews)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Kombat - Etna 2.5 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 190,00 € Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 360 - 370 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 12K carbon fiber |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA Pro |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Kombat |
Description from manufacturer
We present to you the Kombat Etna, the perfect racket for players who want to take their game to the next level. Inspired by the unstoppable force of Mount Etna, this diamond-shaped paddle is designed for offensive players who prefer to dominate every point from the attack. With a high balance and a high-hardness core, the Kombat Etna is perfect for those who want to impart speed and power with every shot, maximizing control in critical situations. If you are an ambitious player who won't settle for anything less than maximum power, the Etna is ready to unleash its full potential in your hands.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
3.0(from 2 Reviews)
Some reviews may have been translated into your chosen language
3
"Julia", Woman 40 year
Level: beginner
Very powerful but very little control
2026-02-05, 14:05
3
"David", Man 31 year
Level: advanced
Falls short in finishing.
2025-12-27, 15:17

















