KOMBAT - ARENAL 2.5 2026
(1 review)
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are stores in other regions that sell this racket:
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Kombat - Arenal 2.5 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1.670,00 kr. Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Diamond |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Textured |
| Surface layer - firmness | Hard |
| Surface layer - material | 18K Carbon fiber |
| Core - firmness | Medium |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Exerciser, Competition |
| Target group | Adult |
| Verified | Information verified by Kombat |
Description from manufacturer
We present the Kombat Arenal, a racket specifically designed for players seeking to be more aggressive at the net. With a lighter weight than the rest of the collection, the Arenal allows for greater maneuverability without losing the signature hitting power of its diamond-shaped mold.
Printout from www.racketguide.com
Reviews
4.0(from 1 review)
Some reviews may have been translated into your chosen language
4
"John", Woman 59 year
Level: advanced (have paddle elbow)
large sweet spot
2026-02-06, 09:56

















