JOMA - ST BLAST PRO HRD BLACK GREY 2026
Compare prices
No store in your region sells this padel racket.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
It is probably because it is an old model year or that it is sold out in all stores.
There are rackets with similar characteristics!
Here are some padel rackets with very similar features to Joma - ST Blast Pro Hrd Black Grey 2026:Specifications
| Information from the manufacturer | |
|---|---|
| Rec. price | 1 950,00 kr Manufacturer's suggested retail price The price is a recommendation from the manufacturer and therefore probably does not match the prices in all markets. |
| Year of launch | 2026 |
| Weight | 350 - 360 g |
| Form | Hybrid |
| Balance point | High |
| Frame profile | 38 mm |
| Frame - material | Carbon fiber |
| Surface layer - type | Rough |
| Surface layer - firmness | Medium |
| Surface layer - material | Fiberglass 67% + 12K carbon fiber 33% |
| Core - firmness | Hard |
| Core - material | Black EVA |
| Type of player | Competition |
| Target group | Adult |
| Not verified | Awaiting verification of information from Joma |
Description from manufacturer
Paddle racket designed for competition. Hybrid-shaped model with medium-high balance to achieve balanced control and power. Stands out for its large sweet spot and excellent maneuverability, ideal for players who enjoy building the point and deciding the right moment to define it. The core is composed of high-density BlackEVA HRD, a rubber that offers powerful ball output with great control. The face combines a layer of 12K carbon with 3D relief Joma Spin. Its rough-sandy finish offers greater precision, in addition to enhancing the ball's effect, facilitating top spin or slice shots and improving placement on each shot.
Printout from www.racketguide.com






